APC Smart-UPS SRT 192V 5kVA and 6kVA Battery Pack SRT192BP
1,840,000.00 inc Vat (1,978,000.00)
Brands:APC
This product is part of the Smart-UPS battery systems, providing extended runtime to SRT mission critical applications. This extendable-run battery pack provides extended runtime during prolonged power outages. Embedded monitoring at the cell, module, and cabinet level provides data of battery runtime and health. It is a lead-acid battery with a 2-year warranty. Its dimensions are 683mm (depth) x 432mm (height) x 130mm (width) and weighs 91.0kg. Ideal for Smart-UPS on-line mission critical applications.
Finance Schemes
Call 08112710155 To Place Your Order
Check Availability At
Pincode field should not be empty!
Add to Wishlist
Add to Wishlist
SKU: SRT192BP Categories: ,
Description
Overview
Lead time Usually in Stock
Main
Battery Type Lead-Acid battery
Provided Equipment Documentation CD
Installation guide
Warranty card
Physical
Color Black
Height 17.01 in (43.2 cm)
Width 5.12 in (13 cm)
Depth 26.88 in (68.27 cm)
Net Weight 200.62 lb(US) (91 kg)
Mounting Mode Rack-mounted with kit
Environmental
Ambient Air Temperature for Operation 32…104 °F (0…40 °C)
Operating altitude 0…10000 ft
Relative Humidity 0…95 % non-condensing
Ambient Air Temperature for Storage 5…113 °F (-15…45 °C)
Storage altitude 0…15000 ft (0.00…4572.00 m)
Storage Relative Humidity Non-condensing 0…95 %
Ordering and shipping details
GTIN 731304301769
Package 1 Height 16.54 in (42 cm)
Package 1 Width 23.62 in (60 cm)
Package 1 Length 39.37 in (100 cm)
Package 1 Weight 223.77 lb(US) (101.5 kg)
Unit Type of Package 2 CAR
Number of Units in Package 2 1
Package 2 Height 16.54 in (42 cm)
Package 2 Width 39.37 in (100 cm)
Package 2 Length 23.62 in (60 cm)